Witamina D
Witamina D3 występuje w naturze prawie wyłącznie w źródłach zwierzęcych, w szczególności w rybach, produktach mlecznych, jajach i mięsie. Rośliny, takie jak porosty, również zawierają witaminę D, podobnie jak różne grzyby, które jednak zawierają mniej skuteczną witaminę D2.
Witamina D zajmuje bardzo szczególną pozycję wśród witamin. Z jednej strony jest to jedna z niewielu witamin, których prawie nie spożywamy z pożywieniem, ale zamiast tego produkujemy w skórze przy pomocy słońca. Z drugiej strony witamina D nie jest witaminą w klasycznym tego słowa znaczeniu, ale raczej prekursorem hormonu.
W przeciwieństwie do wielu innych witamin, jest ona przekształcana w organizmie w ważny hormon, który reguluje funkcjonowanie komórek i liczne procesy zachodzące w organizmie. Prawie wszystkie komórki ciała mają specjalne receptory dla hormonu witaminy D i są zależne od wystarczającej podaży witaminy D.
Witamina D jest nadal przedmiotem intensywnych badań. Niemal każdego roku odkrywane są nowe mechanizmy działania tej fascynującej witaminy. Do tej pory następujące oświadczenia dotyczące witaminy D zostały zatwierdzone przez UE (EFSA):
Witamina D przyczynia się do:
- właściwego wchłaniania i zużywania wapnia i fosforu,
- poprawnego poziomu wapnia we krwi,
- utrzymania kości w dobrej kondycji,
- utrzymania właściwej funkcji mięśni,
- utrzymania zdrowych zębów,
- właściwego funkcjonowania systemu immunologicznego,
- bierze także udział w podziale komórkowym.