Witamina B3
Witamina B3 (niacyna) jest prekursorem ważnych koenzymów dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NAD) i fosforanu dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NADP). NAD i NADP należą do głównych koenzymów metabolizmu komórkowego i biorą udział w ponad 450 reakcjach redoks w metabolizmie wszystkich komórek. NAD jest używany jako nośnik energii w niezliczonych reakcjach fizycznych i jest istotną częścią łańcucha oddechowego. Witamina B3 jest zatem niezbędna do zaopatrzenia organizmu w energię i występuje w różnych formach praktycznie we wszystkich tkankach organizmu.
NAD jest również materiałem wyjściowym dla innych substancji przekaźnikowych, takich jak sirtuiny i polimeraza ADP-rybozylowa, które kontrolują niezliczone podstawowe procesy komórkowe. Działanie witaminy B3 wpływa na prawie cały metabolizm.
Witamina B3 bierze udział w produkcji energii, a także w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i aminokwasów. Witamina B3 reguluje liczne procesy regeneracji i naprawy ludzkiego DNA, dlatego jest ważna dla zdrowia narządów, a zwłaszcza skóry i błon śluzowych.
Odpowiednia suplementacja niacyny jest również niezbędna dla ludzkiego mózgu i układu nerwowego, ponieważ za pomocą niacyny w mózgu powstają ważne substancje przekaźnikowe.
Nikotynamid / Niacynamid - bezpośrednio dostępny B3 bez „wypłukiwania witaminy B3”
W ramach metabolizmu witaminy B3, kwas nikotynowy musi być w kilku etapach przekształcony do aktywnych koenzymów. W większych ilościach spożycie kwasu nikotynowego prowadzi do tzw. efektu rumieńca (flush) z nagłym rozszerzeniem naczyń krwionośnych, silnym mrowieniem i zaczerwienieniem skóry. Nikotynamid (też: niacynamid) można uznać za kolejny poziom metabolizmu niacyny. Ta forma jest szczególnie dobrze metabolizowana do NAD i NADP i nawet w najwyższych dawkach prowadzi do efektu flush tylko u niewielkiej ilości osób z zaburzeniami metabolizmu B3.
Oświadczenia zdrowotne dla witaminy B3 (według EFSA):
Witamina B3 przyczynia się do:
- utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,
- prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego,
- utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych,
- utrzymania prawidłowego stanu błon śluzowych,
- zachowania zdrowej skóry,
- zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.