OPC (skrót od: oligomeric proantocyjanidins), zwana także witaminą P, to substancja z grupy flawonoli, która składa się z polimerów katechin i epikatechin. Proantocyjanidyny znajdują się w wielu owocach i roślinach, w tym w nasionach i skórkach winogron, jagodach i owocach cytrusowych, ale także w ochronnej warstwie kory drzew.
W zależności od liczby jednostek różne proantocyjanidyny są pogrupowane razem, na przykład jako monomery (jedna jednostka) i dimery (dwie jednostki). Dokładna definicja OPC jest nieco niejasna - w zależności od interpretacji, albo tylko dimery do tetramerów, dimery do pentamerów, dimery do heksamerów lub wszystkie proantocyjanidyny oprócz monomerów są określane jako OPC.
Przez długi czas za bioaktywne uważano jedynie dimery, czyli oligomery składające się z dwóch jednostek, oraz trimery, czyli składające się z trzech jednostek, proantocyjanidyn. Jednak jest to coraz bardziej wątpliwe, więc można założyć złożoną interakcję wszystkich składników (w tym polimerycznych proantocyjanidyn, takich jak heksamery i heptamery) ekstraktu z pestek winogron. Związki OPC są zawarte w znacznych ilościach w szczególności w korze sosnowej i pestkach winogron, przy czym zawarte w nich poszczególne proantocyjanidyny różnią się od siebie zarówno formą, jak i działaniem. Na szczególną uwagę zasługuje duża ilość ważnego proantocyjanidyny B3-3'-O-galusanu w ekstrakcie z pestek winogron.